כללי

הבלוג השבועי – כ' בחשוון, ה'תשע"ו

02/11/2015 – כ׳ במרחשון תשע״ו  

חברים יקרים,
"האורחים אתמול בלילה ישבו וישבו.. עד שסוף סוף הם עזבו, הנשמה כבר יצאה.." משפט שאני שומע כל כך הרבה, מכל כך הרבה אנשים. לפעמים גם מעצמי, אני מודה.
אני תמיד עונה ואומר, שכשהאורחים נמרחים עד מאוחר יש לומר להם כך: אורחים יקרים, אני לא הולך לישון כי יש לי אורחים, אבל למען ה', למה אתם לא הולכים לישון?

מצווה מיוחדת הוריש לנו אבינו הראשון בפרשת השבוע, מצות הכנסת אורחים. זוהי מצווה מאוד נחמדה. כייף לארח, נעים להיות שם בשביל מישהו כשהוא בדיוק צריך אותך. אנו שרים ושמחים, עד שאנחנו נשארים לבד ב11 בלילה עם הסבון והכלים…
הרבי מבאר, שהכנסת האורחים של אברהם הייתה 'על שכלית', כלומר לא ממש הגיונית. הגמרא במסכת סוטה מספרת שמעבר לאוהל פתוח לכל, המציע לינה ואוכל מזין ובריא, אברהם אף נטע בוסתן של עצי פרי במדבר, כדי שהאורחים ייהנו מפרי מתוק. והמדרש מוסיף שהוא אפילו הושיב סמכות שיפוטית, כדי שתעזור לאנשים לברר וליישב סכסוכים ביניהם, אם יש כאלה.
השכל הישר של אדם, ואפילו הוא אדם טוב מאוד, אומר שיש לקבל אורחים ויש לתת להם במידת הניתן אכילה ושתיה ואולי אף לינה, אבל לדאוג להם למותרות או לסידורים משפטיים? למה? מה הקשר להכנסת אורחים?
כל התנהלותו של אברהם אבינו הייתה על טבעית. הוא היה 'עברי', כי תמיד תמיד היה הוא בעבר השני של הנהר, לא מוכן להתמסר למוסכמות החברתיות. הוא היה אברהם העברי, כי תמיד עשה הכל מעבר למה שהעולם חושב שצריך.
בשיחה לעסקנים ומנהלי ישיבות בחודש חשון תשי"ט 1958, הסביר הרבי שההתנהלות העל שכלית של אברהם בעניין הכנסת אורחים השפיעה מאוד על בנו יצחק. ילדים הרי רואים הכל, והוא ראה את אבא שלו נותן לאורחים יותר ממה שצריך או מתקבל על הדעת. יצחק הבין, שעבודת היהודי את קונו לא תלויה בשכל ובמוסכמות חברתיות, היא תלויה בחיבור של הנשמה עם הקב"ה.
כל כך השפיעה עליו התנהלותו של אביו, שכשבקשו ממנו לבוא להישחט למען ה', הוא פשוט הלך בשמחה, למרות שהיה כבר אדם בוגר בן 37. הוא פשוט כבר רגיל שבבית שלו, בית משפחת 'אבינו', עושים דברים לא נורמלים.
המסר להורים בכל מקום שהם הוא, כך אמר הרבי, שכשההורים יכניסו אורחים, ויעשו זאת בשמחה (גם עם הכלים ב11 בלילה), זה משריש אצל הילדים חינוך להתנהלות 'עברית' – להיות מעבר למה שצריך, מעבר למה שמקובל.
שווה לנסות את זה!

, ,
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Close
loading...