כללי

הבלוג השבועי – כ״ד חשון ה׳תשע״ו

06/11/2015 – כ״ד במרחשון תשע״ו  

יט כסליו תשי"ב 1951, ריגה לטביה. קבוצת חסידים קטנה מתכנסת להתוועדות מחתרתית. הימים הם שיא שלטונו של סטלין ימ"ש, רוב חבריהם 'יושבים' מאחורי סורג ובריח ואף הם עושים מעשה שעשוי להובילם למעצר וגלות. אבל י"ט בכסליו הוא יום חגם הגדול של חסידי חב"ד, סטלין לא יכול להם.הוילונות מוגפים בביתו של ר' שמואל פרוס ז"ל והם מתוועדים, מדברים זה על לב רעהו, מחזקים זה את זה בשמירת הגחלת הלוחשת של יהדות הדממה הדוממת.
לפתע שומעים הם קולות בעברית. מסתבר שזושא, בנו הקטן של ר' שמואל, שיחק עם מכשיר הרדיו ועלה על הגל של 'קול ישראל' בדיוק בזמן שידור חגיגות י'ט כסליו מכפר חב"ד, מארץ ישראל הרחוקה, ארץ הקודש.
הדברים שהשמיע הרדיו הכו אותם בתדהמה. מסתבר, שהרבי האהוב שלהם, הלוחם הגדול, רבי יוסף יצחק שניאורסון נפטר, הסתלק… את הבכי אי אפשר לעצור, 'אוי רבי' זועקים הם בבכי חרישי. הכאב צורב, נורא. עוד הדמעות זולגות והנה הם שומעים ומבינים שיש לרבי מחליף. חתנו רבי מנחם מענדל שניאורסון הוכתר, לליובאוויטש יש רבי חדש. 'אוי רבי' אומרים הם בשירה. הדמעות עדיין זולגות, הפעם משמחה. דמעות רותחות של כאב ואבל הפכו בן רגע לדמעות של אושר ושמחה. אבל ושמחה משמשים בערבוביה, הנה הם בוכים והנה הם פורצים בריקוד של שמחה פנימית ואמיתית. 'מיר האבן א רעבען – יש לנו רבי'.
מה נאמר לו לרבי החדש, כשנפגוש אותו בעזרת ה'? שואלים הם זה את זה, ובלבם אין כל ספק שהם יזכו לרגע הזה. איך נקביל פניו? שאלו עיניהם הדומעות משמחה וכאב. או אז קם אחד המיוחדים שבחבורה, ר' נתקע ברכהן ז"ל, ואחר לגימה הגונה של לחיים אמר: מה השאלה? אכנס, אצדיע ואומר: רבי, באתי להמשיך את שירותיי בצבאך.
תשכ"ט 1969, ר' נתקע לא שכח את ההתוועדות ההיא וכשנכנס אל הרבי בפעם הראשונה בחייו, נעמד ואמר: רבי, אני חייל שלך!
והרבי ענה: אתה אומר שאתה חייל שלי? חייל שלי צריך להיות בשמחה!
קיץ תשנ"ז 1997, ר' נתקע כבר כמעט עשור גר בריגה, הוא מכהן כשליחו של הרבי ורבה הראשי של לטביה. הוא שב לעירו, שב אלהחזית, הוא חייל, כי חייל של הרבי נשאר חייל גם בגיל 70. נכדיו של ר' נתקע, הרב זליג ורעייתו חנה אשכנזי, יוצאים בשליחות הרבי ליקטרינבורג שעל גבול אירופה ואסיה ומכשיר הפקס שלהם פולט מכתב מהסבא. באידיש עסיסית ועשירה מספר הוא להם את סיפור ההתוועדות, ומבקש ודורש: היו בשמחה, כי חייל של הרבי צריך להיות שמח!
אלפי שלוחים מתכנסים כעת בניו יורק לרגל כינוס השלוחים העולמי. הם כולם חיילים נאמנים, מוסרים את חייהם למען המטרה אותה הציב להם רבם, להגיע לכל יהודי ויהודייה, לגעת בהם, להאיר ולחמם כל פינה על פני הגלובוס באור התורה והמצוות, ובכך להכין את העולם לגאולה האמיתית והשלמה על ידי משיח צדקנו. ואני הקטן, פונה אליהם מכאן, אחי ורעי, טייערע שלוחים, זכרו תמיד את שאמר הרבי לר' נתקע: חייל שלי צריך להיות בשמחה!
ר' נתקע ברכהן ז"ל הוא סבא של אשתי, סבא רבא של ילדינו. בשבת הקרובה, כה׳ בחשון יחול יום השנה לפטירתו. יהיו נא הדברים לעילוי נשמתו.
שבת שלום,
זלמן וישצקי

 

,
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Close
loading...