כללי

הבלוג השבועי – י' במרחשוון ה'תשע"ו

23/10/2015 – י׳ במרחשון תשע״ו  

חברים יקרים,
אינני יודע לקבוע אם עובדת קיומן של הרשתות החברתיות טובה היא לעולם או לא. זה גם לא משנה, כי זו עובדה קיימת, אנו חיים בעידן ה'פייסבוק'. לדעתי, הרשת החברתית שנתה את חיינו ואת עולמנו מן הקצה אל הקצה, יותר מאשר כל שאר החידושים הטכנולוגיים המדלגים מדור לדור כל חודשיים. וכל כך למה? כי הפייסבוק מכריח אנשים לומר את האמת, לכל הפחות את האמת שלהם, האמת שהם מאמינים בה.
הפייסבוק מאפשר לאדם הקטן להילחם במערכת גדולה ולהשיב לעצמו מה שבאמת מגיע לו. בעזרת כמה אלפי לייקים, אפילו סוכנות ענק כמו BBC החליפה כותרת שקרית בדיווח אמיתי והגון יותר.
כל איש ציבור יודע, שכל משפט שהוא אומר או כותב ייבדק, תבוא עליו הערה או הארה ולפעמים גם התקפה. וכיון שזה המצב, הרי שאנשים מנסים להיצמד לאמת שלהם, פחות להצטדק ולהתחפש, יותר להיחשף.
רבים מזכירים בימים אלו את התפקיד המשמעותי שיש לרשתות החברתיות בהסתה ובחימום האווירה במתקפת הטרור הפוקדת אותנו בימים אלו. אך יש לשים לב לנקודה אחרת, אותה הזכרתי קודם, לאמת שנחשפת בזכות הרשת. לא עוד מנהיגים שמדברים בשם הציבור ואומרים דברים שאינם מייצגים אותו. כעת הציבור עצמו מדבר, הציבור מצביע בלייקים.
בזכות הפייסבוק ושאר הרשתות, ברור היום לכולם שהמלחמה היא איננה על חבל ארץ, אלא על הארץ כולה. הערבים (לפחות רובם המכריע, אלו שלא מפחדים לומר את האמת) מכל חלקי הארץ ומכל המעמדות, אומרים בקול ברור: לא היה כאן בית מקדש, הארץ איננה שלכם. ומנגד, היהודים מכל חלקי העם, ואני מודה שזה מפתיע אותי, אומרים בקול ברור: היה כאן בית מקדש, הארץ שלנו היא.
יש כמובן וויכוח בין היהודים, אבל הוא פוליטי ולא היסטורי.
מה שאומר, שבעצם אין לנו ברירה אלא לחזור אחורה ולבדוק איך באמת הארץ שלנו, ואולי אף יותר עמוק, לבדוק מי זה בכלל ה'אנחנו' הזה. וזה מה שמחזיר אותנו לפרשת השבוע שלנו, פרשת לך לך. זו הפרשה בא אנועושים היכרות עם אברהם אבינו, האיש שיצר את ה'אנחנו' המדובר. בזו הפרשה גם ניתנת לו הארץ, "קום התהלך בארץ, לארכה ולרחבה, כי לך אתננה" נאמר לו. ובהמשך, עדיין באותה פרשה, ברור גם איך היא שלנו, כשאברהם כמעט מסכן את המתנה שזה עכשיו נתנה לו ומציע ברוב טובו להקב"ה לוותר על בן מ׳שרה׳ באמרו: "לו ישמעאל יחיה לפניך". אומר לו הקב"ה: "אבל שרה אשתך יולדת לך בן, וקראת את שמו יצחק, והקמותי את בריתי אתו לברית עולם לזרעו אחריו".
כי בלי זה, באמת שאין לנו מענה לכל הטענות שעולות נגדנו בכל פינה.
שבת שלום,
הרב זלמן וישצקי

 

,
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Close
loading...