כללי

הבלוג השבועי – י״ב בְּתִשְׁרֵי תשע״ו

25/09/2015 – י״ב בתשרי תשע״ו  

חברים יקרים
347 ניגונים מודפסים בספר הניגונים של חב״ד. אלו הם אינם סתם שירים, שהוזמנו אצל מלחינים וכותבים, ניגונים אלו נושאים עמם תנועות נפש עמוקות.
יש מהם ניגוני שמחה ויש ניגוני דבקות, יש ניגון ריקוד ויש ניגון התוועדות. זו גם הסיבה שרובם המכריע של הניגונים ללא מילים הם, מנגינה בלבד, כי יש תנועות ותחושות שהמילים לא מסוגלות להכיל.

אחד המיוחד מבין הניגונים הינו הניגון ׳אנעים זמירות׳, ניגון עם מילים מתוך ׳שיר הכבוד׳. עוצמתו של הניגון הולם את משמעותן ׳כי אליך נפשי תערוג׳
ו׳נפשי חמדה בצל ידיך׳.
כמו לעוד ניגונים, גם לניגון זה יש סיפור נפלא מאחוריו. את הניגון החב״די על אנעים זמירות לימד הרבי מליובאוויטש בעצמו בשמחת תורה תשכ״ב 1962, וסיפר על חסידים שבאו למחרת יום הכיפורים לבית הכנסת לשחרית ופגשו בחסיד לבוש בקיטל לבן, עטור בטלית, מקיף את תיבת התפילה של החזן. עיניו עצומות, עצמותיו אומרות ׳דבקות וערגה׳ והוא מנגן מעומק ליבו ״נפשי חמדה בצל ידיך, לדעת כל רז סודיך״.
את הצום הוא עוד לא פתח, גם לא את עיניו.
שלש נקודות ציון קופצים אל מול עיני כל אימת שאני חושב על הניגון הזה, נקודות שיש בהם כדי לגעת במכלול של חודש החגים, חודש תשרי:
החסיד, שרוקד עם הניגון, נשאב כולו באוירת יום הכיפורים.
הבאים לשחרית, שכבר המשיכו הלאה, בטח כבר החלו לבנות סוכה בזמן שהוא רקד עם הקב״ה בבית הכנסת.
והרבי, שלימד את הניגון בכלל בשמחת תורה, בחג המסיים ומסכם של החודש הגדוש.
כי את מה שאפשר לפעול בראש השנה עם שופר, וביום כיפור עם צום ותחינה, אפשר לפעול בחג הסוכות דווקא עם ארבעת המינים וסוכה, ואת הכל גם יחד אפשר לתפוס בריקודים של שמחת תורה, החג המאסף של החודש.
שבת שלום,
זלמן וישצקי

,
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Close
loading...