כללי

הבלוג השבועי – יט תשרי ה'תשע"ו

02/10/2015 – י״ט בתשרי תשע״ו  

חברים יקרים,

חול המועד זה זמן, שבו אנו משתדלים לצאת עם הילדים לטיול. בית חב"ד, שתמיד נמצא במצב של תכונה גבוהה, מגיע לשיא בימים הנוראים ובתחילת חג הסוכות, ואז מגיע חול המועד – זמן לשחרר לחץ, להחליף אוירה, להשאיר את הטלפון על 'מצב טיסה' כמה שעות.

נסענו למוזיאון "SeaLife – חיי הים" בעיר קונסטנץ, היושבת בגרמניה על גבול שוויץ.

כמובן שלקחנו אתנו לולב ואתרוג, כי בטוח נפגוש שם יהודים, שאולי ישמחו לברך על ארבעת המינים.
אתה יכול להוציא את החבדניק מבית חב"ד אבל לא יכול להוציא את בית חב"ד מהחבדניק…

מאוד מהר זיהינו אותם. רועשים, תוססים ומדברים בעברית – ישראלים שמטיילים ביער השחור. הצעתי להם לברך על ארבעת המינים והם עמדו בתור, ילדים ומבוגרים, בשמחה ובהתרגשות. אחד מהם, אב משפחה צעיר מרמלה, נשק לאתרוג ובעיניו דמעות. שמע, הוא אומר, קניתי לי סט, בחרתי אתרוג יפה, הבאתי איתי מהארץ, אבל לצערי זה נשכח באוטובוס שהוביל אותנו מהמטוס לשדה התעופה. כששמנו לב לכך כבר היינו במלון.. כמה כאב לי, כמה כעסתי על עצמי. אתה עוד שואל למה אני מתרגש?

הרגעים הללו בחברת אותם ישראלים והלולב חברו אותי לשמחת תורה הקרב ובא.

ישנו הביאור הנפלא, הידוע והאופייני ביותר של הרבי על מהותה של השמחה בשמחת תורה.
הרי התורה היא ספר לימוד עיוני, ומן הראוי, ששמחה וחגיגה של חומר עיוני תהיה על ידי לימוד מעמיק יותר, רחב יותר, עיוני וענייני. אם כן, היה מתאים שבשמחת תורה, במקום לרקוד, לקפוץ ולשיר (ולשתות לחיים כמובן) נשב עם התורה כספר פתוח, נלמד ונחכים, אולי אפילו כל הלילה, שיהיה תיקון ליל שמחת תורה. אבל למה לרקוד? ועוד עם ספר תורה סגור?

אבל זהו, שלא. כי התורה, מהותה האמיתית היא שהיא תורת ה' קדושה וטהורה, והיא היא אשר ניתנה לנו, לעם ישראל. התורה היא קניינו הרוחני של כל יהודי באשר הוא יהודי.
עובדה מהותית זו, שהתורה תורת ה' קדושה היא ושייכת לכל יהודי באשר הוא, עובדה זו איננה תלויה כלל ביידע והלמדנות או אף אי היידע והלמדנות של היהודי. במילים אחרות: התורה לא שייכת ליהודי למדן שיושב ולומד כל היום בירושלים עיר הקודש יותר מאשר היא שייכת ליהודי שגר בבירובידז'אן ועדיין אינו יודע שהוא יהודי!

אני ראיתי את זה ביום רביעי בקונסטנץ. ראיתי יהודים שאוהבים את התורה והמצוות אהבה שמביאה עמה התרגשות ודמעות. אפילו העובדה שאת הברכה על נטילת לולב הם לא הכירו, לא גרעה כלל מההתרגשות.

חברים, צריך ללמוד תורה. מעבר לזה שזו מצווה מהחשובות שיש לנו, ושבלומדנו תורה הרינו מחזיקים במחשבתנו חכמה אלוקית, חכמת ה', הרי זוהי תורתנו, זה ספר ההפעלה שלנו בעולם השקר שאנו חיים בו. אבל בשמחת תורה, כשאנו שמחים בשמחתה של התורה, אנו שמחים במהותה של התורה – קדושה וטהורה. אנו רוקדים עם התורה, פשוט רוקדים, כתף אל כתף תוך שמחה על עצם היותנו.
ספר תורה סגור בידו של יהודי רוקד ושמחה על פניו. אויי, היש תמונה יפה מזו? זוהי שמחת תורה!

מועדים לשמחה, שבת שלום וחג שמח,

זלמן וישצקי




כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Close
loading...